Man labai svarbu, kad gyventi, dirbti ar mokytis į užsienį išvykę lietuviai neatitrūktų nuo savo tėvynės: įgavę naujų patirčių grįžtų į Lietuvą, čia atostogautų, kurtų verslus, reklamuotų Lietuvą savo draugams ir pažįstamiems užsienyje, puoselėtų lietuviškumą savo naujuose namuose ir kitaip prisidėtų prie Lietuvos stiprinimo.
Esu ministrė, Seimo narė ir partijos pirmininkė. Visuose darbuose nepamirštu pasaulio lietuvių ir siekiu reikšmingų pokyčių ne tik Lietuvoje gyvenantiems, bet ir svetur išvykusiems Lietuvos piliečiams. Kviečiu susipažinti, su pagrindiniais pasiekimais pasaulio lietuviams.
🎉LAIMINGA LIETUVA
🔹Žmonių atlyginimai Lietuvoje, atmetus kainų augimą, per pastaruosius kelis metus, tarp labiausiai pažengusių pasaulio šalių augo sparčiausiai – apie 15 proc. Kuriame vis daugiau naujų darbo vietų, todėl jau ketverius metus iš eilės grįžtančių lietuvių yra daugiau nei išvažiuojančių. Grįžo 25 tūkst. daugiau piliečių nei išvažiavo.
🔹Vidutinis atlyginimas šalyje per ketverius metus padidėjo nuo 1400 iki 2200 eurų.
🔹Pritraukdami užsienio investicijas ir dirbdami su Lietuvos verslais, padėjome sukurti apie 20 tūkst. naujų darbo vietų.
🔹Pasauliniame laimės indekse iš 41 vietos (2020 m.) Lietuva pakilo į 19 vietą (2024 m.). Gyvenimo kokybės indekse iš 22 vietos – į 19 vietą.
🇱🇹PILIETYBĖ IR TAPATYBĖS KLAUSIMŲ SPRENDIMAS
🔹Pakeitėme įstatymus, kad visi užsienyje gimę Lietuvos piliečių vaikai turėtų galimybę išsaugoti lietuvišką pasą. Mano iniciatyva, sudaryta galimybė leisti pateikti prašymą dėl Lietuvos pilietybės suteikimo ir pilnametystės sulaukusiems vaikams, jeigu jų tėvai nespėjo sutvarkyti vaikams dokumentų.
🔹Referendume pritrūko 150 tūkst. balsų „už“, tad dabar turiu tikslą užtikrinti, kad Lietuva proaktyviai neatiminėtų pasų iš kitos valstybės pilietybę įgijusių lietuvių.
🔹Pasiekėme, kad Lietuvos piliečiai savo pavardes pasuose galėtų rašyti originalo kalba – su pagrindiniais lotyniškais rašmenimis.
❤️RYŠYS SU BENDRUOMENĖMIS
🔹Per pastaruosius ketverius metus buvo reikšmingai sustiprinta užsienio lietuvių bendruomenių ir diasporos organizacijų veikla. Bendradarbiavimas su šiomis organizacijomis tapo viena iš prioritetinių sričių. Užsienio lietuvių organizacijos, klubai ir mokyklos pradėjo gauti tiesioginę finansinę paramą, siekiant skatinti jų veiklą ir įtraukimą į Lietuvos ekonominius ir kultūrinius projektus.
🔹Esu už tai, kad lietuviai įsitrauktų į Lietuvos gyvenimą ne tik sugrįžę, o ir gyvendami užsienyje. Lietuvai – tai brangi ambasadorystė. Įgyvendiname eksporto klubų ir patarėjų projektą su diasporos profesionalų klubų tinklu.
🔹Finansuojame diasporos organizacijų projektus, kuriais siekiama skatinti talentų, užsienio investicijų pritraukimą į Lietuvą, eksporto plėtrą, atvykstamąjį turizmą.
👩💼UŽSIENIO LIETUVIŲ STAŽUOTĖS
🔹Jose per ketverius metus dalyvavo beveik 200 jaunuolių. Apie pusė jų po to gavo darbo pasiūlymus ir galimybę likti Lietuvoje, tarp jų – „Bring together“, LISS stažuotės ir „Kurk Lietuvai“.
👨🏫DIASPORAI DRAUGIŠKAS DARBDAVYS
🔹Šią programą pradėjome visai neseniai. Ji skirta skatinti Lietuvos įmones įdarbinti užsienio lietuvius. Tai unikali iniciatyva, kuri tiesiogiai orientuota į darbo rinkos integraciją ir grįžtančių specialistų pritraukimą į Lietuvos darbo rinką.
🔹Programa siekiama skatinti išvykusiuosius sugrįžti dirbti į Lietuvą, o sugrįžusiems surasti darbo vietas, kuriose užtikrinamos lanksčios darbo sąlygos ir mentorystės programos. Esame užsibrėžę prioritetą nutiesti visus įmanomus tiltus su užsienyje gyvenančiais lietuviais.
🚗SKLANDUS GRĮŽIMAS
🔹Vieno langelio protale griztu.lt teikiame visą aktualią informaciją apie skelbiamas darbo vietas tarptautinėse ir Lietuvos įmonėse, startuoliuose tiek workinlithuania.lt, tiek visoje Lietuvoje galilietuva.lt, apie verslo galimybes.
🔹Užsienyje gyvenantiems lietuviams, kurie grįžta dirbti į Lietuvą, siūloma vienkartinė persikėlimo išmokų programa. Ši parama padeda padengti persikėlimo išlaidas, kurios siekia apie 3800 eurų, o darbdaviams, įdarbinantiems grįžtančius specialistus, suteikiama papildoma kompensacija iki 6650 eurų.
🔹Ne visi gali grįžti tiesiai į samdomą darbo vietą, tad sugrįžusiems siūlome plačias galimybes vystyti verslą Lietuvoje pasinaudojant Inovacijų agentūros siūlomomis e. mokymų, Verslininko kortelės, kitomis platformomis ir konsultacijomis. Rengėm EIMIN ir Inovacijų agentūros informacinių renginių ciklus diasporai ,,Grįžtu į Lietuvą: kaip sėkmingai pradėti verslą?”.
🔹Sugrįžus yra ne tik įrankiai mokytis kurti verslą, o ir dirbti bendradarbystės erdvėse „Spiečius“, ten gaunant ne tik stalą dirbti, o ir bendruomenę, kuri tau padės, taip pat ir finansinę subsidiją.
🔹„Startuok nuo 50+“ programa regionuose skatiname verslumo potencialą vyresniame amžiuje.
🔹Verslininko kortelės platformoje prieinamos populiariausios verslo e. paslaugos, todėl verslininkai, prisijungę prie platformos, verslo administravimo klausimus gali spręsti paprastai ir greitai dar prieš sugrįždami gyventi į Lietuvą.
👨👩👧INTEGRACIJA LIETUVOJE
🔹Lietuvių kilmės asmenimis ir turintiems teisę atkurti pilietybę nereikės pateikti sveikatos draudimo, lėšų įrodymo, rašytinio pasižadėjimo dėl deklaruojamos vietos, išvykų sąrašo.
🔹Įkurti „ International House“ centrai, esantys Vilniuje ir Klaipėdoje bei veikiantys vieno langelio principu ir teikiantys visapusišką pagalbą į Lietuvą grįžtantiems lietuviams ir jų tarptautinėms šeimoms. Ši iniciatyva padėjo lengviau integruotis į Lietuvą jau daugiau nei 40 tūkst. žmonių.
🔹Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojo mano inicijuoti Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos Lietuvoje gyvenančių piliečių dar nedirbantys sutuoktiniai iš trečiųjų šalių (pvz., JAV, JK, bet kurio kitos ne ES šalies) bus įtraukti į Lietuvos sveikatos draudimo sistemą.
🔹Priimti esminiai sprendimai palengvinantys ir diasporos partnerių – trečiųjų šalių piliečių, ypač aukštos kvalifikacijos specialistų, atvykimą ir įdarbinimą Lietuvoje.
🔹Plečiamos e.rezidento, kuris, pilietybės neturintiems diasporos atstovams ar jų antrosioms pusėms užsieniečiams suteikia galimybę prisijungti prie elektroninių valdžios vartų, funkcijos.
✈️TIESIOGINIŲ SKRYDŽIŲ PLĖTRA
🔹Geras Lietuvos pasiekiamumas svarbus ne tik turistams ir verslininkams, bet ir mūsų išeiviams. Kartu su Susisiekimo ministerija sukūrėme modelį ir radome lėšų pritraukti naujus tiesioginius skrydžius. Pirmas sėkmingas projektas buvo skrydžiai į Londono City oro uostą. Po to atidarėme naujus maršrutus į Vokietiją – Hamburgą ir Diuseldorfą, pagaliau atsirado patogus susisiekimas su Lisabona.
🌎„GLOBALIOS LIETUVOS“ STRATEGIJOS PUOSELĖJIMAS
🔹Esu Lietuvos diasporos reikalų koordinavimo komisijos Vyriausybėje narė. Į „Globali Lietuva“ strategijos įgyvendinimą šiais metais įsitraukė net 33 valstybės institucijos ir 42 savivaldybės, o kitąmet jų bus dar daugiau.
🔹Vyriausybės priemonių, skirtų užsienio lietuvių įtraukčiai ir ryšiui ugdyti, per kadenciją padidinome iki 8,6 mln. eurų. Kitiems metams jau numatyta suma siekia 9,5 mln. eurų.
🎯KO SIEKSIU ATEITYJE?
🔹Referendume dėl pilietybės išsaugojimo pritrūko 150 tūkst. balsų „už“, tad dabar turiu tikslą užtikrinti, kad Lietuva proaktyviai neatiminėtų pasų iš kitos valstybės pilietybę įgijusių lietuvių.
🔹 Išlaikyti dėmesį švietimui ir tautiškumui. Sieksiu, jog padidintume mokyklų, kuriose užsienio kalbomis gali mokytis iš emigracijos grįžusių šeimų vaikai, tinklą. Tuo pačiu išplėsime globalų lituanistinio švietimo tinklą, programas, kad jos įtrauktų ne tik Lietuvos tapatybės, o ir pažangios, šiandienos Lietuvos pasiekimus.
🔹Dar didesnio talentų pritraukimo į Lietuvą. Aukštųjų technologijų sektoriuose sukursime gabių lietuvių ir užsienio tyrėjų sugrąžinimo bei pritraukimo į Lietuvą programą. Tam numatysime ilgalaikį tikslinį finansavimą darbo užmokesčiui, infrastruktūros atnaujinimui, stažuotėms.
🔹Diasporos įsitraukimo į Tėvynės gynybą. Įtrauksime diasporą į gynybos pasirengimo programas, siekdami ne tik jos įsitraukimo, bet ir aktyvaus dalyvavimo dezinformacijos prevencijos programose, taip pat šalių, kuriose gyvena, institucinių ir visuomeninių ryšių tinklų kūrimo.
🔹 Ekonominės diplomatijos plėtros. Modernios ir inovatyvios Lietuvos ambicija reikalauja darbo, kad į Lietuvą būtų pritraukta daugiau vakarietiškų įmonių, o mūsų verslui užsienyje atsidarytų kuo daugiau durų, be kita ko, ir naujose rinkose. Turime toliau stiprinti pajėgumus ambasadose bei plėtoti bendradarbiavimą.
🔹Žmogaus teisių užtikrinimo Lietuvoje. Ne tik žmogaus, bet ir gyvūnų teisių užtikrinimas, vakarietiškų vertybių puoselėjimas bei mokslu grįstų sprendimų priėmimas svarbus ne vien čia gyvenantiems, bet ir diasporos lietuviams.
Dar kartą noriu paprašyti Jūsų balso spalio 27 d. bei suteikti man galimybę išpildyti šiuos pažadus kitoje kadencijoje.
Jūsų Aušrinė Armonaitė