Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ir krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pasirašė keturšalį Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimo susitarimą dėl gynybos pramonės vystymo. Taip šalys įsipareigoja kartu dirbti, įgyvendindamos ir remdamos Ukrainos ir Lietuvos įmonių ginklų, šaudmenų gamybos bei kitus planuojamus gynybos pramonės projektus.
„Tai naudinga abipusiam šalių saugumui ir greitesnei Ukrainos pergalei prieš agresorių. Be to, tai signalas, kad esame pasirengę Ukrainą aprūpinti ne tik reikiama ginkluote, bet ir padėti jai integruoti savo gynybos pramonę į NATO ir Europos Sąjungos gynybos bei saugumo sistemas. Neabejoju, kad kartu mes kuriame daugiau galimybių Lietuvai, Ukrainai ir visai Europai“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Susitarimą taip pat pasirašė Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas ir Ukrainos strateginės pramonės ministras Oleksandras Kamyšinas.
„Ką tik grįžau iš Ukrainos su šiuo pasirašytu susitarimu. Ne kartą sakiau, kad negalime Ukrainai surišti rankų – turime suteikti kuo daugiau įrankių užtikrintai kovoti dėl jos nepriklausomybės. Tą sakydamas turiu omenyje, kad, jei sąjungininkai vis dar abejoja dėl jų tiekiamų ginklų panaudojimo teisių ir ribų, mes turime kūrybiškai galvoti ir padėti ukrainiečiams ginklus pasigaminti patiems. Tai viena iš plėtojamo bendradarbiavimo sričių. Taigi šis dokumentas yra mūsų nuoseklios politikos įrodymas, kad toliau remsime Ukrainą ir būsime kartu iki pergalės“, – sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Susitarime numatytos bendradarbiavimo sritys apima bepiločių orlaivių, antžeminių ir jūrinių sistemų, elektroninės kovos ir kitų technologinių gynybos sprendimų gamybą Ukrainoje ir Lietuvoje, taip pat šaudmenų ir pagrindinių komponentų, įskaitant sprogmenis ir sviedinius, gamybos pajėgumų ir galimybių plėtrą abiejose šalyse.
Be to, numatyta imtis bendrų pažangių sprendimų, skirtų technologiniam pranašumui užtikrinti, mokslinių tyrimų ir plėtros projektams gynybos pramonės srityje inicijuoti.
Lietuva įsipareigoja užtikrinti, kad Ukraina turėtų pirmumo teisę pirkti gynybos produktus, komponentus ir medžiagas. Taip pat mūsų šalis padės ieškoti finansavimo šaltinių, kad būtų galima investuoti į bendrus projektus ir finansuoti pagamintų produktų, skirtų Ukrainos gynybos pramonei, saugumo ir gynybos pajėgoms, įsigijimą.
Taip pat artimiausiu metu numatyta įsteigti Valdančiąją tarybą, kurią sudarys abiejų šalių atstovai ir kitų vyriausybinių suinteresuotųjų šalių atstovai.
Siekdama užtikrinti Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą saugumo ir gynybos pramonės srityje, dar spalio mėnesį Ekonomikos ir inovacijų ministerija su Ukrainos įmone pasirašė Ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo, Lietuvoje statant naujos kartos RDX sprogmenų gamyklą. Taip būtų sustiprinti Ukrainos, Lietuvos ir Europos gynybiniai pajėgumai.
Be to, šiemet EIMIN inicijavo įstatymų pakeitimus, kurie sudaro sąlygas gynybos pramonės projektus Lietuvoje pradėti per kuo trumpesnį terminą. Dėl įstatymų pakeitimu supaprastintų procedūrų šios gamyklos statybos darbai Lietuvoje galėtų prasidėti jau kitąmet.